čtvrtek 10. března 2016

Renovace dláta


V práci používám dláta, které jsou z pozůstalosti od truhláře. A protože kdykoliv potřebuju ostré dláto, tak si ho musím nejprve naostřit tak jsem se rozhodl, že dám dopořádku všechny dláta co máme a je jich cca 15 plochých a nějaké tvarové od narexu. Doteď jsem používal cca 5 dlát různých šířek plus moje japonské dláta, které jsem si nosil z domu. A protože kluci co dělají lamino tak si pořád chodí pučovat dláta ke mě, protože ví že je mám ostré a "kutají" s tím do lamina tak je mám věčně tupé. 
Dnes jsem si ale udělal radost a dal dopořádku jedno z dlát co jsem nepoužíval, protože mělo prasklou ručku a mělo ohlou čepel. 
Nejprve jsem vyrovnal čepel ve svěráku a na hrubo ji vybrousil na pásové brusce. Potom jsem ze zadní strany udělal po celé délce vybrání ve stylu japonských dlát. Rád bych vyzkoušel jak to bude fungovat u tohoto typu dláta. Potom jsem vyjmul prasklou ručku a čepel vzal domů. Doma jsem čepel dobrousil na pásové a kotoučové brusce a přeleštil pastou na leštícím kotouči. 
Novou rukojeť jsem vysoustružil ze dřeva černého ořechu a opatřil ji zďěří - nerezovým kroužkem proti praskání rukojeťi. Rukojeť jsem vybrousil až do zrnitosti papíru 3000 a vlaštovkou jsem na rukojeti udělal šest podélných pošek ve stylu truhlářských dlát pfeil, které se mi moc líbí. Plošky slouží pro lepší úchop a ovladatelnost dláta. Rukojeť jsem potom napustil světlicovým olejem a dobrousil břit nástroje.  Na fotkách je renovované dláto vedle dláta co ještě čeká na renovaci - tak podobě původně vypadalo. Omlouvám se za nekvalitní fotky - foceno mobilem.

jeden rožek ještě není ideální a tak musím ještě dobrousit
1 komentář:

  1. Pěkný zachráněný dláto, mohl bych se zeptat na čem brousíš (na jakých kamenech), používáš nějaký přípravek pro správný úhel (treba Veritas).

    OdpovědětVymazat