pondělí 28. února 2011

Sumitsubo cast 3.Pokračuji v článku o výrobě japonského značkovacího přípravku Sumitsubo. Předchozí části můžete shlédnout zde: CAST 1. CAST 2.
Jelikož nemám žádné rezbárske dláta, tak jsem si koupil sadu stopkových rašplí, kterými jsem vnitřní prostor "vybrousil" rašpli jsem si upnul do stojanové vrtačky. Povrch je sice poměrně drsný, ale zatím to neřeším a myslím, že po vložení vaty (nebude to vidět) to nebude mít na funkci žádný vliv. Vždycky mužů vnitřní povrch začistit až si koupím nějaké řezbářské dláta. Po rašplování jsem vzniklou dutinu trošku zabrousil brusným papírem 120 a 150, ale není tam moc místa na pohyb a tak jsem to po chvilce vzdal. Po dokončení vnitřní části jsem pomocí řezbářského nože a dláta vytvaroval vnější tvar do konečného tvaru a vybrousil papírem 120, 150, 180. Poté jsem si rozměřil umístění otvoru pro osku navíjecího kolečka. Ze strany navíjecí páčky jsem vyvrtal 4mm otvor, který není průběžný, ale konči těsně pod povrchem druhé strany. To znamená, že oska není průběžná. Jako osku kolečka jsem použil 4mm tlustý ocelový drát, který jsem nejprve ve svěráku zahnul tak, abych vytvořil doraz pro hliníkovou trubičku, která tvoří opláštění páčky pro pohodlné navíjení. Poté jsem drát vytvaroval do požadovaného tvaru a zaříznul na přesnou délku. Celou páčku s hliníkovým oplaštenim jsem potom vyleštil leštící pastou na kotouči. Zabrousil jsem po stranách navíjecí kolečko a upravil otvory pro osku tak, aby se kolečko volně otáčelo pomoci páčky. Oska je ke kolečku připevněna pomoci malého "červíku" který jsem zašrouboval kolmo k osce přes střed kolečka a do osky jsem vyvrtal 1,5mm otvor pro zapuštění hrotu "červíka" a tím pevně spojil osku s páčkou a kolečko. Po vyzkoušení funkčnosti jsem vše opět rozebral a vyvrtal jsem dlouhým vrtákem průměru 4mm průchozí otvor pro vedení značkovacího provázku přes barvící komoru. Jelikož 4mm je velký otvor, tak jsem si že silonu vysoustružil vymezovací vložky, které jsem do otovoru osadil. Vložka má vnitřní otvor 1,5mm. Tradiční materiál pro výrobu této vložky je keramika, ale myslím že silon poslouží stejně dobře. Ještě před vložením silonových vložek, jsem ale celé sumitsubo "nacpavkoval" pro získání patiny a zvyrazneni dřeva. Čpavkování jsem nechal působit cca 3 hod. Potom jsem celé sumitsubo napustil balzámem na dřevo a po otření přebytečného oleje vše složil dohromady. Upevňovací hrot provázku jsem vybrousil že starého ulomeného vrtáku do železa průměru 2,5mm, Tělo šídla jsem vysoustružil ze dřeva javoru a po naražení hrotu jsem taky napustil balzámem na dřevo. Tím  jsem dokončil moje vlastní sumitsubo. Dnes jsem si objednal z německá suchý inkoust Kezuri Zumi 80 g, bavlněnou vatu, sadu10ks. bavlněného provázku rozměrů 0,4mm x 7,3m, a "2x Samisashi - bambusové pero. Už se nemůžu dočkat až ho vyzkouším.
UPDATE:  vcera mi konecne prisla objednavka a tak jsem dneska vyzkosel poprve sumitsubo. Musim rict, ze to chce trosku cviku a nechat poradne rozpustit ten suchy inkoust, na coz jsem ja nemel trpelivost a porad do toho musel vrtat, aby uz to fungovalo. Ale celkove jsem velmi spokojeny a myslim, ze mi bude dlouho a dobre slouzit.


2 komentáře:

  1. krásný nástroj. Od koho v Německu objednáváte? Já od Dietera Schmida, jsem spokojen; máte nějaký jiný tip?
    VB

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj, diky za pochvalu. Ja jsem poprve objednal u DICKa, ale poslali me nekvalitni kanna hoblik. (nemel kvalitni laminaci ostri)tak jsem ho musel reklamovat a platil dvakrat drahe postovne. Pak jsem se teprve dozvedel o "fine-tools" Dietera Schmida, takze taky beru od nej. Maji levne postovne a rychlou dodavku. Nikoho lepsiho neznam. Pripadne doporucuji e-bay. Uz jsem koupil dva hobliky primo z japonska za smesne ceny. Sice 15 a 30 let stary ale pri trose pece jsou jako nove. Zdravim Petr

    OdpovědětVymazat