úterý 14. června 2016

Kopírovací přípravek na ruční frézu Festool OF 2200 EB

Ve firme KONdesign právě pracuji na výrobě šesti židlí z amerického ořechu. Tyto židle mají opěradlovou část z profilované spárovky tl. 10mm, pro slepení opěradla se zadníma nohama bylo nutné vyfrézovat do zadních nohou drážky šírky 10mm tak, aby drážka kopírovala přesně profil zadní nohy s odstupem 5mm od přední hrany. 
Protože nemám k dispozici žádné spec.  příslušenství Festool, které by se dalo pro tento účel použít a ani nevím jestli něco takového dělá, musel jsem si vyrobit vlastní přípravek na velkou frézu od festoolu. Něco podobného má v  příslušenství Makita a já jsem si podobný přípravek před lety vyrobil i na moji frézu od Makity. 
Konstrukce je velmi jednoduchá. Stačilo  venku se železného šrotu vytáhnout kus vinklu tl. 5mm x 50x50mm se kterého jsem si odřezal 2cm široký pásek. Ten jsem opracoval do požadovaného tvaru viz. foto. Ložisko jsem použil ze starého el. hoblíku a má vnitřní průměr 10mm a vnější 26mm. Pohyblivou základnu pro uložení ložiska jsem vyrobil ze zbytku corianu, ale je možné ji udělat z hliníku, kovu, překližky, plastu atd... Pro upevnení přípravku na frézu se mi přesně hodilo upínací místo pro vodící trn při použítí frézy ve stolku festool, takže tady jsem nic vymýšlet nemusel. Celý přípravek je velmi kompaktní a funguje bezvadně. Hotové jsem to měl během 2 hodin a festool by za to určitě chtěl hříšné peníze. Dá se to použít všude kde je třeba okopírovat zakřivení, což já dělám celkem často.
Žádné komentáře:

Okomentovat