sobota 20. září 2014

Vyroba obloukove nohy ke stolu


hotovy tvar nohy
V práci jsme dostali zakázku na interiér, jehož součástí je kuchyňský ostrůvek s přisazeným kuchyňským stolem. Vnější noha stolu má být vyrobená jako čtvrt-kruhového mezikruží s vnějším poloměrem 140mm a vnitřním poloměrem 86mm. Dostal jsem za úkol tuto nohu vyrobit. Napadl mě skvělý způsob jak by to šlo jednoduše vyřešit bez použití CNC frézovací mašiny a sice za použití obyčejné formátovaci pily. S výsledkem srovnatelným s CNC obráběním. Nejprve jsem si musel slepit z formátu MDF hrubý polotovar, se kterého jsem potom nohu vyráběl. Slepil jsem 3 vrstvy MDF tloušťky 28mm do bloku 84x210x730mm. Potom jsem si vyrobil přesnou frézovací "houpačku" do které jsem tento blok upnul tak, aby my při houpání dílce nad kotoučem formátovaci pily za současného plynulého posuvu vozíku kotouč vyfrézoval požadovaný vnější poloměr R 140mm. Ještě před tím jsem ale pod úhlem 45 st. ořezal dílec do požadovaných tvarů viz. foto. Jako poslední jsem vyfrézoval vnitřní oblouk opět na formátovaci píle. Na internetu jsem si našel návod od Matthiase Wandela včetně výpočtové tabulky pro přesně stanovení úhlu natočení tak abych dostal požadovaný poloměr. Potom stačilo jenom postupně zvedat pilový kotouč a přejíždět dílcem v šabloně a odfrézovat vnitřní oblouk.
Tento článek píšu jako inspiraci a návod po další nadšence, který by rádi využili kotoučovou pilu netradičním způsobem jako jsem to udělal i já. Na internetu je i pár návodu jak se dají na pile soustružit misky a spoustu dalších věci.
Tento tvar bude později kolega olepovat umakartem v požadovaném dekoru stolu. Později přidám fotky hotového výrobku. 
ve sketchUPu jsme si nakreslil presny tvar
pripravek na vnejsi oblouk, jako osu jsem pouzil kus satni tyce

blok jeste pred podelnym orezanim rohu pod uhlem 45st. tak aby se dal volne otacet na ose.

pripravek upnuty na formatovacim voziku. postupnym zvedanim kotouce a "houpanim" dilce na ose pripravku jsem dosahl pozadovaneho polomeru

hotovy vnejsi polomer. Diky pomalemu posuvu, malemu uberu cca 2mm na jeden zatah je povrch hladky

velmi dulezita je presnost pripravku a presne upnuti na voziku

dilec po sundani z pripravku.

druhy pripravek pro frezovani vnitrniho oblouku, pro lepsi stabilitu jsem docasne prisrouboval drive odrezane kraje dilce zpet.

po serizeni sablony pod uhlem 46,4st. od bocniho pravitka. Uz jde videt zacatek vnitrniho oblouku

a tohle je vysledek

1 komentář: