pátek 27. května 2011

Oblozeni krbu


Tento obklad krbu jsem dělal opět pro švagra. Design krbu - grilu si vymyslela švagrová. Dřevěný obklad tvoří staré trámy co zůstaly po rekonstrukci domu. Trámy jsou z vnitřní horní a spodní strany sešroubované šrouby tak, aby po zapravení nebyly vidět. Celý tvar písmene "U" je přesně nasazený na podezdívku a jelikož je z horní plochy částečně zatíženy a fixovaný dalšíma cihlama, tak není nijak mechanicky kotvený ale jenom podmazaný maltou že spodní a vnitřní strany - drží to velmi spolehlivě. Zedník po usazení dřeva dostavěl horní část krbu a na vnitřní straně jsou použity šamotové cihly. Průchod přes krytinu pergoly je utěsněný měděným oplechováním.
Jelikož jsem neměl dostatek trámů rozměrů 16x16cm, tak jsem jeden díl obkladu musel vyřezat z trámů cca 20x20cm. Byla to první příležitost vyzkoušet moji novou řetězovou pilu Narex EPR 35-20, kterou jsem koupil od známého (je jako nová - cca půl roku) za cenu 3000,-kc vc. rezervního řetězu. Pilu jsem koupil hlavně na stavbu naší dřevostavby a musím říct, že je radost s ní pracovat. Motor 2000W je k neutahání a pila je velmi lehká a vyvážená. Trámek jsem ořezal za pár minut. Je to moje první elektrická řetězovka a velmi se mi líbí její jednoduchý způsob seřizování řetězu a doběhová brzda. 




Dřevo jsem ještě před instalaci obrousil a napustil drevosanem. Po dodělání krbu si švagr trámy ještě očistil a natřel 2x lazurou xyladekor - stejný odstín jako pergola. Protože je krb pod střechou, předpokládám, že životnost dřeva na krbu bude více než dostatečná. 




čtvrtek 19. května 2011

Soustruznicke dlato - maxi Skew Chisel

Když jsme u švagra hledali něco ve staré garáží, tak jsem tam narazil na hromadu starých pilníků, které jsem mu samozrejme hned zabavil.

Už když jsem byl na škole(před 16ti. lety), tak nám mistr ukazoval jak se dá s pilníků vyrobit skvěle soustružnické dláto. Jedno jsem si vyrobil už před lety a minulý týden jsem si vyrobil toto:
Pilník jsem zkrátil na potřebnou délku a vybrousil povrch flexou. Potom jsem plochy srovnal na pasové brusce do roviny. 

 Potom jsem na dvoukotoucove brusce vybrousil hrubé ostří pod uhlem cca 70st. a uhel britu oboustranny cca 30st., které jsem potom opět s průběžným chlazením doladil na malé pasové brusce.

 






Potom jsem celé dláto vyleštil brusnou a leštící pastou na filcovém kotouči. Ostří budu ještě ručně obtahovat na japonských vodních kamenech, takže jsem ho ještě nevyzkoušel. Už při broušení bylo jasné podle jemných jiskřiček, že pilník je z velmi kavalitniho a tvrdého materiálu. Toto dláto jsem si vyrobil z důvodů toho, že jsem si oblíbil techniku hrubování materiálu pomoci "Skew" - typu dláta, kdy se pro změnu tvaru z hranolů na válec používá toto dláto. Hrubování se Skew dlátem jde velmi rychle a efektivně. viz. zde : http://www.youtube.com/watch?v=kymZdrmP8Fw
Tyto staré pilníky jsou opravdu masivní. Šířka dláta je 38mm, délka kovové části 210mm a délka rukojetí 420mm celkem tedy 630mm délka. Tlouska dláta je cca 9mm.
Rukojeť je že dřeva buku a pojistný kroužek jsem si udělal z kousku trubky vnitřního průměru 21mm.
Toto dláto je teď tedy moje největší a nejtěžší dláto. Rukojeť na fotkách ještě není dokončena. Musím ještě zakrátit a zabrousit konec, potom ručku napustím olejem. Taky ještě nemám usazené obě části, pro slepení použiju oblíbenou epoxidovou pryskyřicí.





S těchto pilniků mám v plánu si vyrobit i další tvary dlát a hlavně ěkrabacích dlaá pro  vyhlazování vnitrnich ploch misek, profilova dlata, atd...
Mam v planu taky trosku upravit muj soustruh, kdy budu zvedat konika i vreteno a ziskam tim zvetseni tocneho prumeru z 24cm na cca 36cm.
Tyto veci ale delam po vecerech, protoze vsechen cas ted travim na stavbe domu a potreboval bych, aby mel den 48 hod. Drevostavba svepomoci
Jeden s techto pilniku taky pouziju na vyrobu dlata pro zacistovani spoju na tramech tzv. "slick chisel": http://www.fine-tools.com/stichaxt.htm